четвъртък, 17 януари 2013 г.

КАМЕННИТЕ ГРАДОВЕ НА ГРУЗИЯ II


УПЛИСЦИХЕ (Крепостта на владетеля)

Поемайки на изток от столицата Тбилиси, на 8 км от град Гори (родният град на Сталин) се намира най-древният от запазените скални градове – Уплисцихе (в превод – Крепостта на владетеля).

Построен във високата скалиста част на брега на река Мтквари, градът датира от 1-2 век преди новата ера. До 12 век служел като седалище на грузинските царе и за това има зала, посветена на царица Тамара. И до ден днешен учените не могат да дадат ясен отговор за това, какъв народ е населявал едно от първите населени места на Грузия, но се откриват прилики с тракийските светилища по българските земи.

От трите запазени каменни/скални градове, Уплисцихе е най-древният (редом с Вардзия и Давит Гареджи). Намира се най-близо до столицата, на около час – час и половина път. Може да бъде разгледан за около час и половина. Предлага се и екскурзоводска обиколка на мястото.














ВАРДЗИЯ

Третият по големина каменен град (пещерен манастир) е Вардзия - Градът на розите. Основан през 12 век като тайната столица на царица Тамара. Градът е имал около 3000 стаи разположени на 8 етажа (нива) и при нашествие е давал подслон на 30-40 000 души. След земетресение от разрушенията са останали 600 стаи на 4 етажа. Легендата разказва, че след кончината на царица Тамара, през нощта от града били изнесени 8 ковчега, които поели в 8 различни посоки. Такова е било желанието на царицата, за да не могат враговете да намерят тялото й. Гробът и до ден днешен не е намерен.




неделя, 13 януари 2013 г.

КАМЕННИТЕ ГРАДОВЕ НА ГРУЗИЯ


Непознати и мистични, каменните градове на Грузия таят в себе си останки от историята и легендите на тази древна държава. Разпръснати във всички краища на страната, каменните градове носят своето туристическо значение, но и очарованието от нещо древно, мистично и далечно в годините. Всяко място пази своя дух и своята история, до които можем само мимоходом да се докоснем, в опит да си представим какво е било тогава, някога по тез места. Единственото, което можем да направим е да ги видим с очите си, да чуем техните истории, или просто да се оставим на усещанията, които те ни носят. Да нарисуваме в съзнанието си картината, да съберем пъзела и да се потопим в приключението.

Най-любимият за мен от всички e:

ДАВИД ГАРЕДЖА

Намиращ се на границата с Азербайджан, Давит Гареджа е един от най-запомнящите се, древни скални градове в Грузия, основат през 6 век след Христа от Давид Гареджели - един от тринадесетте асирийски монаси, върнали се от близкия изток, за да разпространят Християнството в Грузия. Представлява манастирски комплекс от около 15 древни манастира, простиращи се на обширна земя между Грузия и Азербайджан. Местността е полупустинна и отделена от всякакви признаци на цивилизация.

Два са основните манастири – Лавра (намиращ се в подножието) и Удабно (на хълма над него). Разстоянието от столицата Тбилиси до Давид Гареджа е около 70 км, които се минават за около 2-3 часа път, тъй като пейзажът от градски, скоро се променя в широки полета и пустош без никаква растителност, само трева и отворени пространства накъдето поглед стига. Пътуваш така километри, докато пътят се стеснява все повече и става все по-трудно проходим – просто две ивици от изтъркани гуми и невероятни дълбини, проходими единствено с джип. В далечината се виждат хълмове и сред тях се таи скалният град – манастир.

Лавра е лесно достъпен, от пътя се стига право там. Ако решите да стигнете до Удабно, няма ясни указания, добре че предварително бях попаднала на информация в интернет обясняваща как се тръгва по една пътека зад манастира Лавра. Видях група туристи поляци, които се отправиха някъде в храсталака и решихме и ние да последваме оттам. Пътеката се вие високо и стръмно нагоре, ако не сте с подходящи обувки, по-добре е да не тръгвате. Някъде из справочниците пише, че се изкачва разстоянието за 15 минути, аз бих казала за около 40 минути ходене с добро темпо. На места се налага да си помагате с ръце, защото е стръмно и трудно проходимо, докато стигнете до по-добре отъпкана пътека. Изкачвайки се нагоре, виждам хребета, отвъд който нямам идея какво се крие. Стигам на върха и там се разкрива гледка към Азербайджан – пустинен пейзаж, обширни земи, пустош навред. В далечината долу се вижда стадо овце, в далечината в дясно се издига старинна сграда наподобяваща полуразрушена крепост. До там достъп няма, единствено можем да я съзерцаваме.


Виждам, че хората поемат от тази страна на хребета в обратната посока – на ляво. Потегляме натам и се оказва, че по цялото протежение на тясно виещата се пътека са подредени множество скални манастири, в които някога хората от близките селца са потърсили убежище от турските нашественици, надявайки се да не бъдат намерени сред пущинака и скалите. За нещастие биват открити и на това място загиват над 6 000 души. Мястото носи особена енергия, а по стените на параклисите, църквите и стаите са запазени фрески и стенописи.


Пътеката се изкачва в далечината и стига до каменен параклис, на върха на хълма, откъдето се разкрива невероятна гледка – простор, шир, необятност, красота! От там, пътеката се извива на обратно и поема надолу към манастир Лавра, покрай пещерата, наречена „Сълзите на Давид”.

Ако идвате насам, си отделете един цял ден, за да имате достатъчно време да разгледате всичко и да се посветите на невероятните гледки и странната енергия на това място. Гледката от върха на хребета е просто незабравима…

петък, 11 януари 2013 г.

a life to be lived


           In this wide and endless world there are so many:
places to visit and be
new people to meet
feelings to experience
doors to open
eyes to meet
places to discover
books to read
hands to shake
miles to travel
hearts to feel
souls to connect
emotions to release
oceans to cross
lands to roam
places to photograph
books to write
stories to tell
experiences to share
happiness to feel
soul mates to meet
love to breathe
seas to swim
fields to fly over
skies to embrace
paths that lead to
places never met
there is a whole
world out there
to be lived!